Leggyakoribb halételeink

 

Töltött ponty vagy süllő

 

Hozzávalók:

1-1,5 kg ponty vagy süllő

2 db főtt tojás

2 db nyers tojás

5 dkg búzadara (gríz)

1 csomag kapor

15 dkg vegyes zöldség

2 dl száraz fehérbor

2 db citrom

30 dkg franciasaláta

3 cl konyak

1 doboz rákkonzerv

1 db kagylókonzerv

Elkészítésének módja:

A megtisztított hal fejét és farkát levágjuk, ha pontyból készítjük, akkor annak keserű fogát feltétlenül távolítsuk el. A hátát végig felvágjuk, majd kiszedjük a gerincét, húsát és belsőségeit, vigyázva, hogy a bőrén egy vékony húsréteg azért maradjon. A halhúst két főtt tojással ledaráljuk és a nyers tojásokkal, búzadarával összekeverjük. Fűszerezzük, sóval, reszelt szerecsendióval, egy citrom levével és a finomra összevágott kaporral. Ha van otthon rákkonzerv vagy kagylókonzerv, a jól összedolgozott töltelékhez keverjük hozzá és kevés konyakkal, locsoljuk meg.

Mind ezt a sok finomságot a hal bőrébe visszatöltjük, és cérnával összevarrjuk. A bőrét kívülről jól besózzuk majd az előkészített halat celofánba csavarjuk cérnával, átkötözzük. (Vigyázat folpack nem jó, mert a halra rásül.)

A sütőedény aljára helyezzük a megtisztított és csíkokra felvágott zöldséget citromkarikákkal. Babérlevelet szórunk a tetejére és ebben az ágyba, fektetjük a becsomagolt töltött halunkat olyan módon, hogy köré helyezzük a hal fejét és farkát is, melyeket korábban már besóztunk. Fehérborral az egészet megöntözzük.

Mérsékelt lángon, előmelegített sütőben 35-40 percig pároljuk, majd levéve kihűtjük és a celofánból kicsomagolva, felszeleteljük.

Tálalásnál a halat fejével, farkával összeillesztve franciasaláta ágyra fektetjük, párolt zöldséggel és finomra vágott kaporral díszítjük.

Köretnek szardellakrémmel töltött paradicsomot és töltött tojást adunk. Szekszárdi vörösbor jól illik hozzá.

 

Tűzdelt pisztráng

 

Hozzávalók:

4 db kisebb pisztráng

1 db citrom leve

só-bors-pirospaprika

20 dkg liszt

1 fej zúzott fokhagymakrém

2 ek. Vaj vagy margarin

Elkészítésének módja:

A konyhakész pisztrángok belsejét locsoljuk meg citromlével, és sózzuk, a hal oldalait irdaljuk (vagdossuk) be. Só, bors pirospaprika-liszt keverékében forgassuk meg a halakat. Kenyérszeletekre ültessük rá tűzálló tálban azokat és az oldalukon ejtett bevágásokba, kenjük bele a fokhagyma krémet. A halak tetejére kiskanálnyi vajdarabokat teszünk majd forró sütőben lefedve 15 percig, sütjük. Fedőt levéve hirtelen megpirosítjuk, ezután 3 percig pihentetjük. Petrezselymes vagy majonézes krumplival tálaljuk. (Készíthetjük másfajta kisebb halakból is.) Száraz kisfröccs az úsztatója.

 

Morzsába forgatott vagy roston sült harcsaszeletek

 

Hozzávalók:

4 db (kb 80 dkg harcsaszelet)

só-bors- paprika

10 dkg zsemlemorzsa (Roston sülthöz nem kell)

2 dl olaj

Elkészítésének módja:

A halszeleteket besózom, majd hagyom pihenni 30-40 percet. Bedörzsölöm az összekevert fűszerekkel és ismét kis időre félre, teszem (10 perc).

Kevés olajt forrósítok, majd a prézli morzsában megforgatott szeleteket mind két oldalukon pirosra sütöm. A sütési idő a halszeletek vastagságától függően 6-10 perc. Hasábburgonya és tartármártás illik hozzá.

Faszénen, igazi roston sülve nem kell a prézli bundázás, de annál gyakrabban kenjük meg fűszeres olaj keverékével. Testes vörösbor nem hoz szégyent rá. Ez útobihoz magyaros lecsós köretet is tálalhatunk.

 

Dorozsmai halfilé

 

Hozzávalók:

80 dkg pontyfilé (10 dkg pontyszelet)

4 szelet füstölt szalonna

1 csomag csuszatészta

1 fej vöröshagyma

10 dkg gomba (aki nem szereti, elmaradhat)

1-1 paprika, paradicsom (esetleg lecsó)

2 ek. Liszt

2 dl tejföl

só-bors-pirospaprika

sütéshez olaj vagy zsír

Elkészítésének módja:

A megtisztított apróra vágott hagymát zsiradékon megfuttatjuk, majd a felszelt gombát megpirítjuk rajta. Sóval, borssal, pirospaprikával meghintjük, vágott paradicsomhoz és zöldpaprikát hozzádinszteljük. Levéről lesütjük és a tejföl felét, hozzáadjuk.

A csuszatésztát lobogó sós vízben kifőzzük, leszűrjük, lecsöpögtetjük és a gombás lecsós mártásban, elkeverjük.

A korábban besózott halfiléket féltenyérnyi darabokra vágjuk majd lisztben, megforgatjuk, forró zsiradékban mind két felüket félig megsütjük (2-3 perc).

A lecsós csuszatésztát tűzálló tálba tesszük és a félig sült halszeleteket egymás mellé, ráfektetjük, mindegyikre egy-egy szalonna szeletet borítunk. Az egészet forró sütőbe tolva 10-15 percig sütjük, majd a maradék tejföllel nyakon öntjük.

A jó vörösbort nem fogja hozzá a szakács szégyellni.

 

Rácponty

 

Hozzávalók:

8 szelet ponty

3db közepes krumpli

10 dkg füstölt szalonna

2 fej hagyma

2-3 zöldpaprika

1-2 paradicsom

Só-bors-pirospaprika

1 ek liszt

3 dl tejföl

6-8 dkg zsír vagy 2dl olaj

Elkészítésének módja:

A halszeleteket besózzuk bőrébe szalonna csíkokat tűzdelünk majd pirospaprikával, beszórjuk.

A krumplikat héjában megfőzzük, meghámozzuk, és karikára vágjuk. Egy tűzálló tálat kikenünk zsírral, szétterítjük benne a krumpli karikákat és ráborítjuk az elősózott halszeleteket. Rászeleteljük a hagymát és a héjától lecsupaszított paradicsomot, valamint a karikára vágott zöldpaprikát. Az egészet meglocsoljuk zsírral és előmelegített sütőben 15-20 percig, napoztatjuk.

A tejfölt a lisztel simára, keverjük és a félig sült halra, ráöntjük. Ezután még 5-8 percig forró sütőbben pirosítjuk. A testes vörösbor elmaradhatatlan társa.

 

Rántott ponty majonézes krumplival

 

Hozzávalók:

8 patkó alakú pontyszelet

Só, őrölt bors

8 ek. zsemlemorzsa

4 ek. zabkorpa

10 dkg liszt

2 db tojás

Majonézes krumplisalátához:

8 db közepes krumpli

2 db tojás sárgája

1 cs. só

1 kk. mustár

˝ citrom leve

3 dl olívaolaj

1 mk. porcukor

1 cs. őrölt fehér bors

1-2 ek. tejszín

 

Elkészítés módja:

A halszeleteket átmossuk, lecsepegtetjük majd sóval, borssal bedörzsöljük és félretesszük. A krumpli héját kefével folyóvíz alatt tisztára dörzsöljük és enyhén sós vízben fedő alatt puhára, főzzük. Leszűrjük majd hűlni, hagyjuk. (Hideg vizet sose folyassunk főt krumplira, mert víz ízű lesz.)

Amíg hűl, elkészítjük a majonézt: a tojások sárgáját és az olajt miután hűtőszekrényben egy hőmérsékletre hűtöttük elővesszük. A tojások sárgáját a mustárral, tálban habverővel egyenletesen, elkeverjük oly módon, hogy közben az olajat cseppenként hozzáadagoljuk. ( vigyázzunk, hogy az olajat nehogy túladagoljuk, mert az külön válik a tojás sárgájától.) A majonéznek a kikevert vajhoz hasonló állagúnak kell, hogy legyen. Ízesítésre sót, citromlevet, porcukrot, őrölt fehér borsot használunk. A mártás sűrűségét a tejszín hozzáadásával állítjuk be.

A krumpli közben kihűlt. Vágjuk 3-4 mm vtg karikákra, és öntsük rá a mártásunkat. Kóstolás után még kívánság szerint ízesíthetjük.

A kész majonézes krumplisalátát lehűtjük, tálaláskor vágott petrezselyemmel díszítjük. Ha valaki kedveli a hagymát, karikára vágva azzal is vegyíthetjük.

A prézlit a korpával összekeverjük, majd a szokásos módon a halszeleteket lisztben, felvert tojásba mártva, bebundázzuk.

Közepesen forró olajban mind két felüket átsütjük, papírszalvétára szedve a fölösleges zsiradékot felitatjuk. Melegen vagy hidegen a hűtött krumplisalátával tálaljuk. A jó vörös bor zamata, ízeinek élvezetét nem rontja.

 

Marinált ponty

Nincsen olyan karácsonyi asztal, ahol 3-4 szelet rántott ponty ne maradna másnapra. Ezek felhasználásával, minden ínyenc megelégedésére, csodálatos ételt készíthetünk.

Hozzávalók:

3-4 szelet hideg rántott ponty

2 fej vöröshagyma

3 ek. 10%-os ecet, vagy citromlé

só-cukor, őrölt bors ízlés szerint

Elkészítésének módja:

A hagymát apró kockára vágjuk és ½ l vízzel, 3 evőkanál ecettel, kevés citromlével összekeverjük. Sóval, cukorral, őrölt borssal tetszés szerint ízesítjük.

A kész páclébe helyezzük a rántott halszeleteket, majd fóliával letakarva, legalább négy óra hosszára, tegyük hűtőszekrénybe. Másnap fogyasztva, még csodálatosabb, harmonikusabb az íze. Fokhagymás pirítós kenyérrel ünnepi lakoma.

Forró boros tea, mézzel ízesítve, a kedvenc fürdőleve.

 

Angolna roston sütve

 

Hozzávalók:

1 kg nyúzott angolna 4-5 cm-es darabokra vágva

10 dkg fűstől szalonna

½ l tej

5-6 gerezd fokhagyma

4-4 db paprika és paradicsom

2 fej vöröshagyma

só-őrölt bors- pirospaprika

Elkészítésének módja

Az angolna darabokat besózzuk, tálba helyezzük, és annyi tejet öntünk rájuk, hogy azokat ellepje. Zúzott fokhagymával fűszerezzük és letakarva 1-2 napig hideg kamrában vagy hűtőszekrényben, érleljük.

A füstölt szalonnát csíkokra a hagymát, paprikát, paradicsomot sok apró cikkelyre felvágjuk. A tejtől lecsepegtetett angolna darabokat felfűzzük a nyársra oly módon, hogy jobbról-balról szalonna csík fogja közre melyeket 1-1 paradicsom-paprika- hagymacikkely, kövessen! Annyi nyársat készítsünk és olyan összeállításban, hogy minden darab feltűzésre kerüljön. Ezután a nyársakat őrölt bors és piros paprika keverékével bedörzsöljük majd faszén parazsa fölött, esetleg grillsütőben, 15-20 percig forgatjuk. Közben a nyársainkat, olajban kevert, zúzott fokhagyma oldatával kenegetjük.

Az angolnanyársakat vajas krumplipürével tálaljuk.

Gyakori, száraz kisfröccs tudja csak egyensúlyban tartani.

 

Gombás halpaprikás

 

Hozzávalók:

80 dkg pontyfilé vagy kecsege, de a legfinomabb angolnából

1 fej vöröshagyma

10-15 dkg gomba (csiperke, harmat, laska)

1-1 zöldpaprika, paradicsom esetleg lecsó

5 dkg zsír vagy vaj

1 dl tejföl

1 halászlékocka

1 ek. majoránna

só-bors-pirospaprika

Elkészítésének módja:

A megtisztított hagymát apróra vágjuk és zsíron vagy vajon megfonnyasztjuk majd a pirospaprikát ízlés szerint, hozzákeverjük vigyázva, hogy meg ne égjen.

A vékonyan felszeletelt gombát, a darabokra vágott zöldpaprikát és paradicsomot lassú tűzön hozzádinszteljük. Sóval, borssal, majoránnával ízesítjük.

Közben a halászlékockát másfél deci vízben felforraljuk, és a tejföllel simára keverjük, (behabarjuk) majd a gombára öntjük. Jól összekeverjük és az előzőleg besózott, kockára vágott halhúst hozzáadjuk. A halat a serpenyőben rázogatva – soha sem kevergetve – 10-15 percig a gombás, fűszeres lében főzzük majd kevés liszttel a szaftját, besűrűsítjük. Galuskára vagy főtt krumplira öntve tálaljuk.

Ínyencek próbálják ki túrós csuszán feltétnek, nem fognak csalatkozni benne. Ecetes, cukros lében érlelt hagymasaláta és száraz vörösbor a barátja.

 

Halkocsonya

 

Hozzávalók:

80 dkg pontyfilé vagy harcsa

25 dkg halikra és tej

1 halfej és farok és filézésből maradt csont

2-3 kisebb keszeg

3 fej vöröshagyma

1-1 zöldpaprika, paradicsom

2 db kemény tojás

2 dkg zselatin vagy 60-70 dkg disznóbőrből és másfél liter vízből főt sűrítmény

1 fej péppé zúzott fokhagyma krém

só, pirospaprika

½ citrom leve

Elkészítésének módja:

A jól előkészített halfejet, csontokat és megtisztított és földarabolt keszegeket feltesszük 2l vízben főni, közben megsózzuk. A megtisztított karikára vágott hagymát és feldarabolt paprikát, paradicsomot vagy lecsót, hozzáadjuk és kb. 30 percig főzzük, de legalább addig, míg a csontokról a halhús lenem válik.

Ezután a levet a halhússal a tűzről levéve, szitán áttörjük, és zselatinnal sűrítjük vagy a disznóbőr főt levének koncentrátumával, feltöltjük, és azzal ismét felforraljuk. A darabokra vágott halfilét a belsőségekkel a lé forráspontján beleszórjuk a kocsonyába majd ízlés szerint, sózzuk, paprikázzuk és a zúzott fokhagymával, ízesítjük. A haldarabok 15 perc forralás után puhára főnek és a tűzhelyről félrehúzott edényből, azokat szűrőkanállal egy tányérra óvatosan kiszedjük az ikra és tejdarabokkal együtt.

Egy őzgerincformát közben a karikára vágott főt tojásokkal kibélelünk és kocsonya levével egyenletesen vékonyan, meglocsolunk. Hűvös helyen dermesztjük majd alvadás után a haldarabokat és a hal belsőségeket egyenletesen elosztva, szétterítjük a formában. Kevés lével megöntözzük majd hűvös helyen ismét, lehűtjük. Dermedés után pirospaprikával megszórjuk, citrom levével, meglocsoljuk, zöldhagyma szárával díszítjük, majd a maradék hallévvel, leöntjük.

Másnap a hűvös helyen tárolt formát néhány percre langyos vízbe áztatjuk és tartalmát egy tálra, borítjuk. Előmelegített késsel szeleteljük, ecetes uborka szeletekkel és pirítós kenyérrel tálaljuk.

Forró rumos vagy boros tea nem lesz ellenére.

 

 

Halászlé bajai módra

 

Hozzávalók:

1,2 kg ponty, harcsa hús

½ kg keszeg

1-2 halfej

20 dkg halbelsőség

3-4 db törpeharcsa

2 fej vöröshagyma

3 ek. pirospaprika

1 db cseresznye- vagy hegyes paprika

só ízlés szerint

1 zacskó nyolctojásos metélt tészta kifőzve

Elkészítésének módja:

A megtisztított, apróra vágott hagymát, halfejekkel, keszegekkel és belsőségekkel, valamint a törpeharcsa megtisztított törzsdarabokkal annyi vízben feltesszük főni, hogy azokat éppen ellepje. Fél marék sóval ízesítjük. Ügyeljünk arra, hogy már a kezdetén hallevünk erősen zubogjon a fazékban. A forrásban lévő léhez hozzáadjuk az amúgy rendkívüli mennyiségnek tűnő pirospaprikát, de emez, ha jó minőségű, akkor teljes mértékben, abban feloldódik, és annak levét besűrűsíti.

Közben a halakat 3 cm vastag szeletekre vágjuk és kevés sózással letakarva, félretesszük.

A hallé közben pépessé fő, amit tűzről levéve sűrű szitán áttörünk egy jóval nagyobb edénybe.

Ezt a levet felöntjük 1l hideg vízzel, és ismét felforraljuk. Közben kóstolás mellett kiegészíthetjük sóval, erős paprikával.

A fölforrt lébe beledobáljuk az előkészített halszeleteket és keverés nélkül a lehető legnagyobb lángon 10-15 percig hagyjuk puhulni.

Ekkor a hal léből halászlé lesz, amiből a főt hal szeleteket óvatosan egy tálba kiszedjük és azokat külön melegen tálaljuk.

A hallevet és a sós vízben kifőtt metélttésztát tányérokba porciózzuk igény szerint. Vörösbor iszogatása mellett a főt hal is el fog fogyni.

Frissen sült magyar kenyér illik hozzá.

 

Receptjeinket jövő karácsonykor folytatjuk, de addig is kívánunk minden kedves olvasónknak jó étvágyat és kellemes karácsonyi ünnepeket halételeinkhez.

 

Szerző: Horváth Tamás

Szólj hozzá Te is!

slots