A helyiségek fényképekkel történő dekorációs sikerének kulcsa az ellentétek, vagyis a kontraszthatás.
Ilyen kontraszthatás például, amikor:
A kis és nagy formátumú képeket „szembe állítjuk” egymással. Ez esetben a kompozíció közepén lesznek a nagyobb képek és kifelé a szélen a kisebbek. Ilyenkor a képeken az azonos stílusú keretek a kompozíción belül lehetővé teszik, hogy elkerüljék a nagyobb és még nagyobb képek dominanciáját.
A fekete-fehér fényképek eredetibbnek tűnnek, ha a képek egyhangúságát színes paszpartúval és képaláírással látjuk el. Ezek lehetnek, akár bonyolult kalligrafikus kézírással ellátott feliratok, de akár más grafikus ábrák és motívumok is.
A képek színválasztása
A színösszeállítás kiválasztásának fő szabálya a giccses hatás elkerülése, valamint a helyiség egységes harmonikus összképi és hangulati hatásának a megőrzése.
Mit tanácsol végül a lakberendező?
A gyermekszobában megfelelő keretekkel kombinálva általában a színes fotók a legtermészetesebbek és a legmutatósabbak.
Egy folyosón az egymás után soroló azonos méretű fotók valóságosabbnak tűnnek, és a világos falfelületen egyféle járdát jelölnek ki a képeket szemlélők számára.
A hálószobába jól illik egy lírai témájú kép, míg a konyhában a virág és más csendéletek kínálják azt a hangulatot, amit ezektől a helyiségtől elvárunk.
A tervezők legtöbb esetben a már berendezett tér szín és hangulati hatásával harmonizáló színű és stílusú képkereteket választanak a fotókhoz, vagy a képek kontraszthatását kihasználva igazítják a keretek színét és stílusát a tér színősszképébe.
Azt is tanácsolják, hogy a fakereteket és az üveglapos variációkat egy kompozíción belül – több kép csoportos együttese a falon – ne keverjük. A fotók mérete eltérő lehet, de előnyös, ha a stílusuk ez esetben egységes marad.
A keretben lévő paszpartú mindig elegáns és látványos, ám ha színesek, akkor célszerű azokhoz színhatásukban hozzájuk illő képeket választani, vagy fordítva. Hasonló megközelítés elfogadható a keretek színének megválasztásánál is.
Paszpartú: Képkeretezésnél használatos, a képet körülvevő – legtöbb esetben fehér – fekete, színes kartonpapír szegély. Lehetőséget nyújt arra, hogy a kép és a keret színei még jobban harmonizáljanak.
Egy tervezési elképzelésen belül nem tanácsos fekete-fehér képeket színes képekkel keverni.
A színes keretek és a színes paszpartú használata legtöbb esetben hasznos hasznos és mutatósa régi fekete – fehér fényképek, “antik” motívumok, témák esetében.
Napjainkban olyan nagy felbontású kamerákkal rendelkezünk, akár még a telefonunkba is beépítve, hogy az azokkal készített fotófelvételeknek nagyított nyomtatványai teljes falfelületek dekorálásra is alkalmasak.
Egy jó fotó kompozícióhoz jó fotók, valamint a helyiségek rendeltetéséhez illő, jó téma választású képek szükségesek.
Berey Blanka dekoratőr
Szerző: Horváth Tamás
Kövess minket a Facebookon
Facebook