Tavasz a vázában

A tél végi virágoztatásra legalkalmasabbak a hajtásokból lett vesszők, az ezeket hordozó két-három éves gallyak és a még idősebb ágak közül mindazok, melyek jól fejlett virágrügyekkel berakottak. Tél végén szívderítő és reménykeltő látvány a vázában előhajtatott gyümölcsfaágak vagy a különféle cserjék vesszői a színes, apró kis virágjaikkal. A korai metszésből, ritkításból visszamaradt ágakkal és vesszőkkel könnyen tavaszt varázsolhatunk az elhúzódó télbe. Bizonyos növényeket kis ügyességgel már most is korai virágzásra bírhatunk, megelőzve tavaszi nyílásukat a természetben.

Íme néhány tipp gyümölcsfák és cserjék metszett vesszőinek hajtatására, valamint hagymás növények cserépben való korai virágoztatására:

  • A hajtatásra szánt vesszőket soha ne vigyük azonnal fűtött szobába. Először hűvös helyen, például egy fagymentes garázsban vagy pincében tartsuk legalább 24 órán keresztül.
  • Az akklimatizált vesszőket 8-10 órára áztassuk 30-32 °C-os vízbe, majd a metszet lapok frissítő visszavágása után helyezzük őket vízbe.
  • A vázában lévő vesszők vizét naponta cseréljük, és adjunk hozzá kevés konyhasót. Így a vesszők 1-2 hét alatt virágzásra bírhatók.
  • A legdekoratívabb virágzó vesszők közé tartozik a jázmin, az aranyvessző, a mogyoró és a japánbirs.
  • Jácint és nárcisz hajtatásához csak előkészített, hőkezelt, legalább 19 cm körkerületű hagymákat vásároljunk szakboltokban.
  • Az elővirágoztatott hagymák szobában csak egy alkalommal hajtathatók, ezután pedig a kertbe ültetve évről évre tovább díszíthetnek.
  • A lakásban korai virágzásra kényszerített hagymás növények a fényszegény időszakban hajlamosak a megnyúlásra, ezért érdemes rövid szárú fajtákat választani.

A megfelelő technikákkal és egy kis odafigyeléssel bárki varázsolhat tavaszi hangulatot a tél végén is!

Szántó Dominika – virágkertész – Miskolc – 2025.

Szerző: Tamás Horváth

Szólj hozzá Te is!

slots