Gyermekkoromban évente egy – egy alkalommal meglátogattuk Rozi mama Pozsonyban élő húgát, akinek az asztalról még a húsleves mellől sem hiányozhatott a knédli, vagyis a zsemlegombóc.
Tót étel ez a javából, de a magyarok éppen úgy imádták marhából, nyúlból,, vadból készült ételeikhez köretnek, mint akár csak a fenséges, szalontüdőhöz, mely finomság Márika specialitásának számított a családban.
Nagyika talán a húgától irigyelhette el ennek a tót finomságnak a receptjét, mert bizony erdélyi otthonukban sem hiányozhatott a nagypapa vadászatinak „gyümölcseiből” készült vadételei mellől a tányérról, természetesen a helyben szedett és házilag eltett fanyarkás ízű áfonyadzsemmel együtt.
Boltban is megvásárolható, de ahogyan Márika és Rozi mama készítették, olyan zsemlegombócot sehol a világon nem kapni.
Hozzávalók: (lesz belőle 14-16 gombóc)
• Liszt (lehet teljes kiőrlésű) 40dkg
• Zsemle (szikkasztott) 4db
• Disznózsír 5dkg
• Tojás 5db
• Tej (minél zsírosabb) 4dl
• Petrezselyem (boltiból) 2-3cs.
• olaj (olíva) 2 -3 ek.
• só, bors ízlés szerint
• (keverhetünk a tésztájába zsírjára lepirított füstölt szalonna kockákat.)
Elkészítése: (Pihentetéssel együtt nem több egy órácskánál.)
A zsemléket apró kockákra vágjuk és forró sütőben arany barnára pirítjuk. Közben a tojásokat a tejjel ízlés szerinti sóval, kevés borssal összekeverjük és a lisztet is lassan keverve hozzáadjuk,
A petrezselymet hideg vízzel leöblítjük. Apróra vágjuk, majd a forró zsíron megfuttatjuk. A zsemlekockákkal a tésztához keverjük és 20-30 percig, letakarva állni hagyjuk.
(aki szereti, már pedig isteni, most, pihentetés előtt kell a zsírjára pirított szalonna kockákat, ízlés szerinti mennyiségben hozzákeverni.)
Egy nagyobb lábasban (kb. 5l) vizet forralunk, melybe egy csapott kanál sót és kevés olajt teszünk.
A pihentettetett tésztából lisztes kézzel egyforma nagyságú gombolókat formálunk (14 – 16 adagot) és azokat a forrásba lévő vízben addig főzzük, míg fel nem emelkednek a víz tetejére. (ilyenkor ajánlatos egyet kivenni, késsel kettévágni és meggyőződni arról, hogy belül is jól átfőtt)
A kész gombolókat egy hőálló tálba szedjük, és az olajjal meglocsoljuk. Összerázzuk és lefedve langyos sütőben a tálalásig melegen tarjuk.
A maradék gombócok lefagyasztva ragyogóan eltárolhatjuk a következő felhasználásukig, ezért érdemes többet is készíteni, mint amennyit egyszeri alkalommal az asztalra feladunk.
Jó étvágyat kívánok:
Szerző: Horváth Tamás
Kövess minket a Facebookon
Facebook