Aki nem hívő annak sem válik hátrányára, ha Nagypénteken a hívő családtagokkal közösen Krisztus halála előtti szenvedésére emlékezve tartózkodik a húsevéstől, a féktelen falatozástól. Amíg Nagypéntek Krisztus kereszthalálának gyásznapja, az elcsendesedés és a hosszú böjtölésnek az utolsó napja, addig a rá következő napok már az öröm, a vidámságnak és az ünnepi lakomának a napjai. Krisztus feltámadását és visszatértét a halálból ünnepeljük ezeken a jeles napokon.
Az ünneplés nem történhet terített asztal nélkül, a terített asztalról meg nem hiányozhat a tojás, sonka, a sós, és az édes kalács sem. Hogy a főtt tojást héjában vagy tormás mártásban aprítva adjuk fel az ünnepi asztalra az ízlés kérdése, de a hagyományos húsvéti füstölt sonkát, főleg az idei irreálisan magas élelmiszer árak mellett könnyen helyettesíthetjük, talán még a sonkánál is ízletesebb füstölt csülökkel rozsos, sós, fűszeres kalácsban sütve. Hogyan?
Nézzük mire lesz szükségünk az elkészítéséhez:
Először is egy másfél – két kiló körüli húsos füstölt csülökre.
Továbbá a csülök főzéséhez:
- 1 db közepes fej vöröshagyma és legalább hat gerezd fokhagyma
- 3 – 4 db babérlevél
- 1 kávéskanálnyi szemes bors
Annyi hideg vízben, hogy a csülköt ellepje ezekkel a fűszerekkel már főzés előtti estén áztassuk be egy nagyobb edénybe.
Továbbá a sós, fűszeres kalácshoz:
- 1,5 dl tej
- 1 teáskanál barna cukor
- 3 dkg élesztő
- 25 dkg rozsliszt
- 30 dkg finom búzaliszt
- 3 dkg asztali só
- 3 – 4 teáskanál őrölt köménymag
- 2 +1 db tojás (egy a kalács kenésére)
- 5 + 2 dkg disznózsír, szükség esetén margarin (+ 2 dkg a sütőtálca kikenésére)
- 2 evőkanál méz
- 3 teáskanál egész köménymag (tojással bekent kalácstészta tetejének a megszórására.)
Nos, ha mind ezeket beszereztük főzzünk, süssünk!
Legegyszerűbb a csülök megfőzésé, ugyanis szombat reggel az előző este fűszerezett vízbe beáztatott csülköt alacsony lángon, körülbelül másfél óra alatt puhára főzzük, de nem szét. Saját levében hagyjuk, hideg köre letéve, kihűlni. Amikor kihűlt a levét lecsöpögtetjük majd éles késsek legalább 6 – 7 egyenlő nagyságú darabrabokra vágjuk. Amennyiben rusztikusra szeretnénk a kalácsot, úgy a főtt húst kézzel is darabjaira szedhetjük.
Aki a bőrét nem kedveli, adja azt a macskának. Legyen a macseknek is vidám napja.
A kalács elkészítése már nem ilyen egyszerű, de azért péknek sem kell lenni:
A kalácstésztához a tejet meglangyosítsuk, majd belekeverjük a cukrot és hozzámorzsoljuk a friss élesztőt. Tíz percig állni hagyjuk, felfuttatjuk. Keverőtálba tesszük a rozs – és a finom búzalisztet. Sózzuk és az egészet őrölt köménymaggal összekeverjük. A közepébe kézzel mélyedést formázunk, beleütjük a két egész tojást majd hozzáadjuk az olvasztott disznózsírt, mézet s végezettül a langyos tejben felfuttatott élesztőt.
Robotgép segítségével, vagy kézzel a tésztát alaposan kidolgozzuk, amennyiben sűrűnek találjuk öntsünk hozzá kevés langyos tejet. Végül egy homogén, de tömör és kissé ragacsos tésztát kapunk. Áttesszük egy olajjal kikent nagyobb tálba és körülbelül egy órán át, konyharuhával letakarva triplájára kelesztjük.
A megkelt tésztát lisztezett deszkára borítjuk s kézzel átgyúrjuk, majd körülbelül negyven X huszonöt centiméteres téglalapot nyújtunk belőle. A hozzánk közelebb eső harmadára ráhelyezzük a felkockázott csülökdarabokat s mint a bejglit karácsonykor, feltekerjük.
Ezután a feltekert kalácstésztát húsz – huszonöt percig újra kelesztjük. A sütőt közben előmelegítjük 180 C fokra. A kalács tetejét megkenjük egy felvert tojással s végül megszórjuk egyenletesen az egész köménymagokkal. Körülbelül harminc perc alatt készre sütjük.
Kihűlve felszeleteljük és az ünnepi asztalra tojássalátával és tormakrémmel feladjuk.
Breuer Katalin – háziasszony
Szerző: Horváth Tamás
Kövess minket a Facebookon
Facebook