Gyerekkoromból még ma is szívesen emlékszem vissza a vasárnapi paprikás csirke és az uborkasaláta fenséges ízeinek harmonikus egyvelegére. Bármennyire hihetetlen, de a háború utáni szegénységben ezek a fenséges fogások voltak a vasárnapi asztalok legelérhetőbb konyhai ínyencségei.A csirke kapirgált a kertben zsír akadt a bödönben,
vöröshagyma a kamrában. Uborka futott a karóra ecet lett a bor aljából. Talán a lisztből volt a legkevesebb, de azt is mindig lehetett találni kamrában eldugott zsák alján. Ha most valami jót kellene kívánnom a mai fiataloknak csupán azt, kívánnám: Soha gyengébb étel ne kerüljön az asztalukra, mint gyerekkorom emlékezetes ételei; paprikás csirke nokedlivel, uborkasalátával és hozzá a fenséges illatú és ízű almás lepény.
Elkészíteni sem bonyolult:
Csirkét feldaraboljuk, folyó vízben megmossuk és szitán lecsöpögtetjük.
Hagymát kockára, paprikát, paradicsomot karikára vágjuk.
Zsíron, elsőre a hagymát, majd hozzáadva a paprikát és a paradicsomot puhára pároljuk (dinszteljük)
Egy csirkéhez hat evőkanál zsír, egy közepes fej vöröshagyma, két kisebb hámozott paradicsom, egy húsos fehér (cecei) paprika két deci tejfel, egy kanál liszt, vagy kukoricakeményítő, édes, őrölt és szárított csípős paprika, só, majoránna, és őrölt bors, ízlés szerinti mennyiségben.
A megpárolt hagyma, paprika, paradicsomágyra rászedjük a csirke részeit, majd meghintjük piros őrölt paprikával, szárított majoránnával és kevés sóval. (főzés közben még ízlés szerint sózhatjuk)
A csirkét anyám felaprította – amikor vendégek jöttek többet is-, és miután a vöröshagymát apróra kockázta a zsíron üvegesre pirította. Megszórta őrölt édes-nemes paprikával, majd egybekeverte a feldarabolt csirkehússal és paradicsommal.
Levében fedő alatt addig főzzük, amíg villával a hús könnyedén átszúrható lesz. Amennyiben a hús főzés közben kevés levet engedne, főzés közben vízzel pótoljuk. Az elkészült paprikást tejföllelés kukorica keményítővel(búzalisztél is lehet) forrás közben, kímélő kevergetéssel, behabarjuk.Ez utóbbit elhagyhatjuk. Helyette az asztalra tejfölt adunk.
Néhány gerezd összetört fokhagymát, evőkanálnyi majoránnát és szárított erős paprika törmeléket hintett a tetejére. A csirkét víz hozzáadása nélkül fedő alatt párolta a saját levében. Ha már jól megpárolódott, és mégis kívánt némi szaftot, kevés vizet öntött hozzá. Lasú tűzön, gyöngyözve forralta.
Amikor a hús megpuhult, megszórta és egy kanálnyi liszttel belekeverte a tejfelt. (behabarta) A nyári paprikás csirkéhez ízesítőnek, anyám mindig tett az asztalra erős zöldpaprikát, örült borsot, és kis tányérokba tejfölt.
Főzés próbája a kóstolás.
Nokedli
A hozzávaló nokedlit anyám úgy készítette, hogy egy kiló lisztbe két tojást ütött. Kevés vizet adott hozzá, és fakanállal csomómentesre keverte.
négy fő részére egy evéshez 60 dkg finom búzaliszt, két tojás és annyi víz, amennyit a liszt felvesz, anélkül, hogy túl lágy lenne. (lágy, de nem folyós)
Lisztet a tojásokkal, vízzel és csipetnyi sóval csomómentesre keverjük.
Forrásban lévő vízbe a tésztát egy nokedliszaggató segítségével (akinek ni9ncsen , deszka és kés ügyes használatával) beleszaggatjuk.
Közben már forrt a víz, ebbe szaggatta bele a tésztát. Egy kis fatábláról késsel, vagy az úgynevezett fém nokedli szaga tóval. Ha a nokedli megfőtt, feljött a víz tetejére. Tésztaszűrővel kiszedte, hideg vízzel leöblítette, majd egy evőkanálnyi fagyos zsírt kevert hozzá. Ha a zsír már elolvadt a nokedlin, a fakanállal jól átkeverte. Tálalásig lefedve melegen tartotta.
A nokedli akkor van kész, ha feljön a forrásban lévő víz tetejére.
Tésztaszűrővel a nokedlikat kiszedjük, majd csap alatt hideg vízzel leöblítjük, lecsöpögtetjük és tálba szedjük.
A tetejére kevés zsírt, vagy vajat teszünk. Amikor az megolvadt a nokedlivel összekeverjük, majd konyharuhával a tálalásig letakarjuk.
A nokedli , nagyanyám szerint, csak melegen való az asztalra ha kihűl, megdermed már csak a kacsák nyelik le szívesen.
Uborkasaláta
Erről is írni kell, mert bár az uborkasaláta nagyon egyszerű savanyúság, sok konyhán mégsem tudják igazán jól elkészíteni.Uborkasalátához közepes nagyságú salátauborkákra van szükség. (kígyó kevésbé bántja az epét) A meghámozott uborkát, anyám majd vékony karikára szelte, besózta és 15-20 percig állni hagyta.
Saláta uborkát. meghámozzuk, vékony szeletekre legyaluljuk, majd besózva állni hagyjuk. Levét kinyomkodjuk és cukros ecetes vízzel lelocsoljuk.
Ezután vízzel kimosta belőle a sót, jól kézzel a levét kinyomkodta, üvegtálba tette és ecetes, cukros vizet öntött rá. Csípős zöld, hegyes paprikát t karikázott a tetejére, majd megszórta törött borssal, vagy őrölt pirospaprikával. Olykor egy gerezd fokhagymát is apróra vagdosott, és belekeverte a salátába.Kis tányérba tejfelt adott hozzá az asztalra.
Tetejét apróra vágott foghagymával és őrölt pirospaprikával meghintjük. Akik a csípőset kedvelik, laskázhatnak rá zöld erős kosszarvú paprikát.
Ehhez készült még egy sült tészta, ma is imádott almás lepényem, amit anyám a feketekávéhoz adott fel az asztalra.
Almás lepény
Talán nem túlzok, ha azt mondom, hogy nyáron érik a nyári alma és ezekből a finom almákból lehet, főleg a savanykásabb fajtákból a legfinomabb lepényt sütni.Anyám a nyári ebédhez legtöbb szőr két tepsivel is sütött.Egy nagyobb tepsi almás lepényhez hatvan deka liszt, három dekaélesztő, öt deka porcukor, egy kávéskanál zsír, két tojás sárgája, fél liter tejsavó kell.
Anyám az élesztőt két deci langyos, cukrozott tejben futtatta (kelesztette) meg.
Almát nagy lyukú reszelőn lereszeljük (akinek nincsen deszkán késsel apró kockákra vágja) Levétől jól kinyomkodjuk. Cukrozott fahéjjal és darát dióval összekeverjük.
A lisztet, a cukrot, a zsírt, a tojás sárgáját, a sót egy tálba tette, hozzá- öntötte a megkelesztett élesztőt és a savót. Kézzel összekeverte, majd egy konyharuhával letakarva meleg helyen addig dagasztotta, amíg a tészta hólyagos nem lett.
A tölteléket úgy készítette, hogy a meghámozott almát nagy lukú reszelőn lereszelte. Egy nagyon kevés sót szórt a tetejére és pihenni hagyta.Ügy egy fél óra elteltével az alma levét kifacsarta, majd jól megcukrozta és néhány evőkanál darált dióval és egy kávéskanálnyi őrölt fahéjjal az egészet összekeverte.
A megkelt tésztát kettévette, az egyik felét enyhén kizsírozott tepsibe téve szétterítette, majd ráhintve az almareszeléket, befedte a tészta másik felével. (amennyiben az almás töltelék még mindig lucskos lenne, prézli morzsa ráhintésével azt megszüntethetjük) Közepesen erős tűznél szép barnára sütötte. A lepényt a sütőből, amikor kivette porcukrot szórt a tetejére. Ahogy langyos lett a tészta éles késsel szeletekre vágta. így került a sütemény a nyári ebéd asztalára.
Anyám és a régi nyári ebédek emlékére
Szerző: Horváth Tamás
Kövess minket a Facebookon
Facebook