A megmosott és víztől alaposan lecsepegtetett eperszemeket kiválogatjuk, a rossz szemeket kidobjuk, majd a csumájukat eltávolítjuk, és egy teljesen tiszta lehetőleg rozsdamentes edényben feltesszük főni.
Az epreket átválogatjuk, lecsumázzuk és alaposan átmossuk, majd a maradék vizet a szemekről lecsepegtetjük.
Úgy egy óra hosszat főzzük, miközben gyakran keverjük lehetőleg erre a célra vásárolt fakanállal. Figyeljünk arra, hogy le ne kapjon az alja. A főzést addig folytatjuk, míg a szemek maguktól szétesnek, és a dzsem kezd besűrűsödni.
Egy – másfél órát főzzük, amíg a szemek szét nem esnek és a dzsem megkocsonyásodik. (botturmixolóval rásegíthetünk)
Ekkor hozzákeverjük a kimért cukrot. Folytonosan keverve továbbfőzzük mindaddig, míg a cukor teljesen elolvad, és a habja elfő. Ilyenkor, ha kiskanállal egy tányérra csöppentünk a dzsemből, az hamar megkocsonyásodik. Ilyenkor kezdődhet az üvegbe történő porciózás.
Közben a megfelelő méretű üvegeket és zárófedeleket kiválogatjuk.
Az üvegeket és a fedeleiket alaposan elmossuk, majd leszárítjuk.
Nagyon alaposan kimosott üvegekbe merjük bele a forró dzsemet, vigyázva, hogy az a kezünkre ne cseppenjen. A tetejére, egy csipet tartósítót (nátriumbenzoátot) szórunk, mintha megsóznánk, és tiszta celofán papírral szorosan lekötözzük, vagy rozsdamentes fém kupakkal légmentesen lezárjuk.
Az üvegeket forró vízben előmelegítjük, csirátlanítjuk.
Forró dzsemet az előmelegített üvegekbe szedjük. Tetejükre tartósítót szórunk és légmentesen lezárjuk.
Az üvegeket szorosan egymás mellé állítva minden oldalról papírral, vagy konyharuhákkal jól bebugyoláljuk, vagyis száraz dunsztba állítjuk, és abban addig tarjuk, míg teljesen kihűl. Általában 24 óra.
Egy hűtőtáskát törülközőkkel kibélelünk és a légmentesen lezárt még forró üvegeket szorosan egymás mellé téve- dunsztba tesszük. A táskát lezárjuk és huszonnégy órán át, benne a dzsemet a teljes kihűltéig benne hagyjuk.
Vajas kenyérrel, vagy süteményekben páratlan csemege.
Szerző: Horváth Tamás
Kövess minket a Facebookon
Facebook