Most, amikor a jégkárok miatt a vártnál jóval kisebb szőlőtermésre lehet számítani, különösen nagy figyelmet kell fordítani a szüreti előkészületekre, hogy a megmaradt termés minél nagyobb része kerüljön károsodás nélkül Feldolgozásra, majd pedig erjesztésre a pincébe.
Pince, présház, eszközök
A borkészítésére és tárolósára használható helyiségekben lehetőleg minél előbb végezzünk el a nagytakarítást. A falakat meszeljük le és töröljük tisztára a hordókat. Az abroncsokat drótkefével rozsdátlanítsuk és fessük be ismét zománcfestékkel.
100 köbméteres helyiséget figyelembe véve, a padlószinttől körülbelül 40-50 cm magasságban, helyezzünk el legalább két helyen, egy-egy lapos tálkában, 4-5 dkg darabos ként, vagy kénszeletet és gyújtsuk meg. A szellőzőket és az ajtókat egy napig tartsuk zárva, majd alaposan szellőztessünk ki. A földes padozatú pincék elszennyeződött talaját 3-4 cm vastagságban frissítsük fel új homokkal.
A gépeket, ha kell rozsdátlanítsuk. A megkopott, festett részeket vonjuk át újra zománcfestékkel. Közben a gépek helyes működését is ellenőrizzük. A kenőhelyeket lássuk el megfelelő kenóanyaggal.
A faedényeket váltott vízben dagasszuk be. Az abroncsokat húzzuk meg. Hideg vízzel, gyökérkefével az edényeket,kívül-belül gondosan súroljuk tisztára.
A műanyag – vagy gumicsöveket töltsük meg (áztassuk)1-2 százalékos, langyos szódaoldattal. Egy-két nap múlva az oldat cseréjével a műveletet – új csöveknél két-háromszor ismételjük meg. Végül alaposan öblítsük ki a csöveket. A használt csöveket nedvesített csőkefével belül is ajánlatos kitisztítani. (Ilyen kefét házilag is készíthetünk palackmosókefe felhasználásával.)
Erjesztő- és tárolótartályok
A használt fahódot, ha rendszeresen kéneztük, akkor is gondosan vizsgáljuk át. 60 -80 cm hosszú, vékony drótra erősítsünk egy gyertyát. Az égő gyertyát engedjük le a hordóba. Belenézve a ‘kivilágított hordóba, mindenről meggyőződhetünk. A töltőképes hordó levegője egészséges borillatú, fája tiszta, rajta legfeljebb borkőkristályok csillognak. Az ilyen állapotú hordót használatbavétel előtt elégséges tiszta vízzel kiöblíteni.
A penészes hordót a fenék eltávolítása után ki kell kaparni. Az ilyen munkában, ha nincs gyakorlatunk, inkább forduljunk szakemberhez.
A régóta, 2-3 hónapja üresen álló egészséges hordó kiszikkad, összeszárad. Mielőtt az ilyen hordót használatba vennénk, hideg vízzel| töltsük fel (dagasztás) majd másnap öntsük le. A dagasztás elmulasztása jelentős must- és borveszteséget okoz. A száraz hordó ugyanis “megissza” a mustunk és a borunk számottevő részét.
A penészes hordó nagyon gondos kezelést igényel Amennyiben csak kis mértékben penészes, vagyis a kivilágított hordóban csak itt-ott találunk friss penész szigeteket, akkor a kezelés a következő lehet: A hordóba aprószenű láncdarabokat vagy mosott, tiszta kavicsokat teszünk. Néhány liter hideg vizet öntve a hordóba, azt erősen megmozgatjuk, megtáncoltatjuk, hogy a penészt a hordó faláról sikerüljön maradéktalanul eltávolítani. Természetesen ezután a láncot (kavicsokat) a vízzel együtt a hordóból kiöntjük. Ezután jól kiforrázzuk és gondosan ismét kiöblítjük. E módszer hibája lehet,hogy a lánc vagy a kavicsok nem távolítja el tökéletesen a penészt.
Egyéb, egyszerűnek vélt eljárások, mint például a hordó kimeszelése (mésztejjel való megtöltése) még olyan eredményt sem adnak, mint a lánccal vagy a kavicsokkal történő mosatás.
A legbiztosabb módszer – és ez nagyon penészes hordó esetében ugyancsak elkerülhetetlen – ha a hordó első fenekét eltávolítva (kifenekelve) a penészt előbb szárazon lekaparjuk (például derékszögben meghajlított végű abroncsdarabbal), majd hideg vízzel, gyökérkefével gondoson kisúroljuk. (a kivett feneket se felejtsük el megtisztítani a penésztől!). A feneket ezután gyékénnyel tömítve visszahelyezzük a helyére, vagyis befenekeljük a hordót. Vizet öntve a hordóba, a befenekelés helyességét (csepegésmentességet)ellenőrizzük! Amennyiben az ilyen munkában nincs kellő gyakorlatunk, feltétlen forduljunk kádár szakemberhez.
A sikertelen kivilágítás vagyis ha az oxigénhiány miatt a gyertya elalszik, az bizony mindenkor hordóhibát jelent. Ilyenkor a további művelet elvégzésére használjunk elemlámpát, vagy tegyük lehetővé a hordó levegőiének kicserélődését. A csapdugót távolítsuk el, hogy léghuzat keletkezzen a hordóban. Néha az is segít, ha gumicsövön vagy lopóval friss levegőt fúvunk a hordóba.
Á kissé ecetes hordó rendbehozatala azonos az új hordó előkészítésével. Ám, ha a hordó határozottan ecetes szagú, nem tehetünk mást, mint hogy kiselejtezzük.
Az új hordó kezelése: Megtöltjük hideg vízzel, melyet 2–3 nap múlva (legalább egyszer) lecserélünk. Ezután 100 literenként számítva 10-15 liter forró vizet öntünk a hordóba. ( Én egy marék tisztára mosott diófa levelet is főzök a vízbe.) Az akonanyílást bedugaszoljuk, majd erősen hengergetve, táncoltatva a hordót jól megmozgatjuk a benne lévő főzetet. Úgy negyedórát állni hagyjuk, majd végül kiürítjük. Ezt a ‘műveletet két -háromszor megismételjük
Ezután az előbbi mennyiségben, de 20%- s forró szódaoldatot (például trisós vizet) öntünk a hordóba és úgy járunk el, mint azt az előzőekben már tettük.
A lúgmaradékot általában két-háromszori forróvizes kezeléssel el tudjuk távolítani. Hideg vízzel ismételten töltsük meg a hordót majd 1 -2 napig hagyjuk a vízzel állni, hogy a dongák pórusai összehúzódjanak.
Végezetül. utolsó műveletként ürítsük ki a hordó tartalmát, állítsuk csöpögőre (két párhuzamos gerendán az akonanyíáísával lefelé fordítva) hagyjuk így néhány óráig, hogy jól kiszikkadjon.Égessünk el benne 100 literenként negyed-fél kénszeletet. Az akonanyílást ezután feltétlen dugaszoljuk le.
A leggondosabb kezelés után is tanácsos az új hordóba először a leggyengébb mustot tenni, mert az új hordót, bármilyen szakszerűen is készítjük elő, csak az első erjesztés után lesz majd igazán töltőképes.
Műanyagtartályok
Az új tartályt be kell avatni. 50-60 C-fokosnál nem melegebb, körülbelül 20%-os szódás (trisós) vízzel.
Ezzel a mosólével megtöltjük a tartályt majd lehűlés után kiürítjük. E műveletet két- háromszor megismételjük. Ezután a tartályt két-háromszor 50-60 C fokos tiszta vízzel kiöblítjük. hogy a lúgot végleg eltávolítsuk belőle. legvégül hideg vízzel néhányszor alaposan átöblítjük. A pórusok feltöltésere ajánlatos az új tartályt előszór egyszerű,egészséges borral teletölteni. Néhány napos tárolás után a bort eltávolítjuk és a tartályt lezárjuk.
A használt tartályt,megtöltés előtt langyos vízzel addig öblögessük, amíg tökéletesen szagmentes lesz. A műanyagtartályoknál, amennyiben a leírt műveleteket nem végezzük el a bor mellékízt (műanyagízt, sztirolízt) kaphat, melynek eltávolítása utólag lehetetlen. Hosszabb idejű (több hónapos) bortárolásra, csak a kimondottan erre a célra gyártott műanyagtartályok alkalmasak.
Üveg vagy rozsdamentes acélból készült tartályok, bor tárolására inkább használhatók.
Sikeres szüretet:
Szerző: Horváth Tamás
Kövess minket a Facebookon
Facebook