
Napjainkban egyre több honfitársunk választja Közel – Kelet országait úti céljának. A szállodáikban tapasztalt keleties stílus, bár európai szemnek szokatlan, mesébe illő pompás berendezése szinte beégeti magát az ott megforduló utazók emlékképébe. A szobák, halok, éttermek berendezésének összképe, bútorainak formája és azoknak az ékítményei a keleti nyugalomnak s végtelen kényelmének a hangulatát sugallják. Onnan hazatérve ki ne vágyna egy ilyen keleti stílusban berendezett lakásra?
A keleti stílusú bútorokkal szinte minden belső teret bátran dekorálhatunk. A bútorok többsége kézzel készül, ebben aztán előnyükre különböznek az európai gyári tömegtermékektől.
A keleti stílus sokféle kultúra keveréke: mór, arab, berber, valamint európai lakberendezési mix eredménye. A spanyol, a brit és francia lakásművészet nyomai egyaránt felfedezhetők valamennyi keleties lakásberendezés összképében.
Hozzánk európaiakhoz talán a francia lakberendezési kultúra nyomait leginkább magánviselő marakói stílus áll a legközelebb.
A hagyományos marokkói stílus ékítményei az afrikai, mediterrán és arab motívumok kombinációja. A stílus formavilága és díszítményei gazdagon különböző, de nem fárasztó, festői, de mégsem csillogó.
Azok számára ajánlható, akik nem a megszokott szabványos megoldásokat szeretnének a lakásuk belső képében viszont látni. A stílus hangulata megköveteli, hogy a belső tér képében a föld színeit, az ég és a tenger színeinek minden árnyalatát használjuk.
A marokkói stílus ugyanolyan sokrétű, mint maga az ország. A berendezési tárgyak formavilága általában „naivnak” mondható, de kevés tovább gondolással ízlés szerint finomítható. A stílus egyaránt alkalmas egy fényűző kastély és egy egyszerű lakóparki lakás belsőképi kialakításához.
Aki ezek után kedvet kapna lakásának ilyen stílusban történő átalakításához nézze meg a hozzá ajánlott képeket! A látottakat némi fantáziával és empátiával tovább gondolva, máris otthona falai közé varázsolhatja e keleti stílusnak minden kényelmét és hangulatának minden kellemét.
Ziad Zidám műépítész
Szerző: Horváth Tamás
Kövess minket a Facebookon
Facebook