Régi életbölcsesség, hogy testi jóérzésünkre és egészségünkre három tényező van döntő hatással:
- levegő,
- táplálkozás
- ruházkodás.
Még a háború előtt egy Maynard nevű amerikai professzor tudományos kísérletei kiderítették, hogy egy negyedik tényező: a színek, amelyek körülvesznek bennünket, hasonlóképen nagy jelentőségű, bár korábban teljesen ismeretlen szerepet játszanak az életünkben.
Maynard professzor a kísérleteit akkoriban Chicago egyik legnagyobb kórházában végezte. Amíg a mi kórházaink az állandó fehér szín tisztaságában pompáztak, a professzor kísérletei bebizonyították, hogy a különböző betegségek gyógyításánál a különféle színeknek jótékony hatással bírnak.
A kísérleti kórházban az idegbetegek kórtermei halvány levélzöld színben pompáztak, ugyanis a tapasztalatok szerint ez a szín rendkívül sikeresen nyugtatta a betegeket. A professzor tapasztalata szerint még az őrjöngök is lecsillapulnak, ha bizonyos ideig a zöld szín hatásának voltak kitéve.
A chicagói kórház egy másik emelete meg narancsszínben pompázott. Itt ugyanis a végelgyengülésben szenvedő betegei feküdtek. Mint leírta: a diadalmas narancsszín minden itt kezelt idős embernek a végső életenergiáját is csatasorba készteti állítani.
Kék színűek voltak azok a kórtermek, amiknek betegei elsősorban sok-sok alvást igényelnek,- mert ennek a színnek rövid időn belül valóságos altató hatása van.
Azok a betegek viszont, akik operáció után voltak, vagy azok, akik csak a felépülésükhöz fokozott táplálkozásra szorultak: citromsárgára festett falú kórtermekbe kerülnek, mert mint a professzor tapasztalta: ez a szín hihetetlen mértékben növelte a betegek étvágyát.
Csupán azok, akik a betegségüknek a krízis – szakában voltak, vagy pedig egy távoli operáció előtt álltak: kerülnek fehérre festett falú kórtermekbe, hogy ott semmiféle kedélyhullámzásnak ne legyenek kitéve.
Maynard professzor kísérletei és tudományos megállapításai egyébként az élet más megnyilvánulásaiban is szerephez jutottak. New-York iskolai krampuszainak termei az ő elvei szerint nyerték el belső díszítésüket. A fehér, vagy egyszínű festés helyett olyan színeket kaptak, amelyek alkalmasak voltak arra, hogy a tanulók figyelmét és munkakészségét a maximumra fokozzák.
Ugyanígy bekövetkezett az istállók és ólak belsejének citromsárga és kék színben való kifestése, hogy ily módon fokozzák az állatok étvágyát és nyugalmát. Sőt a gyárhelyiségnek élénk színekben való kifestésére is sor került, mert bebizonyosodott a színeknek nem csupán gyógyító, hanem a munkateljesítményt növelő hatásuk is van.
A professzor még ennél is egy lépéssel továbbment és kísérleti úton bebizonyította a színeknek a kereskedelmi életben való hatását. Ez pedig nem csupán a kirakatok színpompájára vonatkozott, hanem az áru csomagolására, a reklámlapok nyomására, az áru színeire, melyeket különösen a piperecikknél találta döntő jelentőségűnek.Hogy csak egyetlen példát említsünk: senki nem vásárolna szívesen szürke színű szappant, még akkor sem, ha annak nagyszerű illata lenne.
Maynard professzor kutatásainak eredményét közzétéve a következő, különösen a nőkre nézve döntő jelentőségű mondattal fejezte be:Ha az asszonyok és leányok ismernék azt a hatást, amit a harsogó ibolya, bíborvörös,’ lila és hasonló színeknek túlzott használatával a férfiak szemidegeire gyakorolnak, feltétlenül mindig az alkalomnak, a célnak és a férfi hangulatának megfelelő, ahhoz alkalmazkodó, azt fokozó, vagy lecsillapító színű ruhákat és sminkeket viselnének.
Bár ez a tudományos kutatás már közel egy év százada történt, napjainkban mégis gyerekcipőben jár a színek lelki és fiziológiai hatásának általánosságban elterjedt ismerete és tudatos használata. Napjaink végtelenül leegyszerűsített és uniformizált lakberendezési divatja, mely a gyári nagyipar tőmegtermelését hívatott kiszolgálni, fehér, fekete, szürke színtelenségével közel sem az emberi lélek év tizedek óta megromlott egészségének gyógyulását szolgálja. Vagyis:Kollégák sokkal több színt a palettára!
Hasonló cikkek:
http://lakberendezes.hu/elmelet/hangulatteremtes-szinekkel/
http://lakberendezes.hu/elmelet/stilusokrol/orokos-napsutesben-szinek-es-dallamok/
http://akberendezes.hu/elmelet/szinek-tulajdonsagairol-ii-resz/
http://lakberendezes.hu/elmelet/szinek-tulajdonsagairol-iii-resz/
Szerző: Horváth Tamás
Kövess minket a Facebookon
Facebook