Bármely műalkotáshoz – lehet az egy lakás hangulatos berendezésének az összképi megjelenítése (enteriőrje) – azt, ha minél egyszerűbben fogalmazunk meg s általa minél kevesebbet akarunk „üzenni általa a világnak”, de a szépítése és kellemhatása céljából színeket rendelünk hozzá akkor különös fontossága lesz a színek összhangjának és a színek „mértéktartó” s ízléses, vagyis művészi megfogalmazásának.
Ezt a szabályt minden alkotó művésznek, de még inkább nekünk, lakberendezőknek érdemes megjegyezni.
Bátran leszögezhetjük, hogy a színes látás Istennek, vagy ha valakiknek úgy jobban tetszik, a természetnek legkegyesebb és legnagyszerűbb ajándéka.
A színek miközben segítenek tájékozódni a világban, ugyanakkor az életünk szépségét és minőségét is magasabb szintre emelik.
Nézzük mit jelent ez a gyakorlatban!
A bennünket körülvevő tárgyak, közel hozzánk nem kisebbednek és alakjuk vonalai nem torzulnak annyira, hogy abból következtetni tudnánk a tőlünk való olykor csak csekély, az az pontos távolságukra és helyzetükre. Ellenben a tárgyak, színárnyalatai a legkisebb helyzetkülönbséget is képesek a számunkra megmutatni. Változásukkal, vagyis árnyalataikkal jelzik ezek a tárgyak esetleges legkisebb elmozdításának csekély mértékét is.
Hallom, azt kérdezitek, hogy miért?00
Nos a színek a leghalványabb árnyék hatására is veszítenek az élénkségükből és a világosság legkisebb fokozására is – élve Goethe szavaival; „hálás derűvel válaszolnak.”
Leegyszerűsítve: Ha bármilyen térben egy tárgyat – tegyük fel egy szekrényt a helyéről néhány lépéssel arrébb tolunk, akkor annak színe a fényforrástól (ablak, lámpa) távolodva vagy ahhoz közeledve sötétedni fog, vagy éppen kivilágosodik.
A színek ilyen módon történő változásai a hangulatunkra is hatást gyakorolnak. Minden élőlény, köztük a mi hangulatunk s ez bizonyított tény, rabjai vagyunk a színes világ fényváltozásainak.
Mondok erre is egy példát:
Mi európaiak tudjuk csak igazán, hogy a borús téli napok szürkesége a lelkünket mily’ gyakran és egy röpke pillanat alatt képes maga alá temeti – míg a felhők közül kibukkanó nap egyetlen parányi sugara is, milyen gyorsan képes lelkünk derűjét a mélyből vissza fel, akár még az égig is felrepíteni.
Vagyis otthonunk, környezetünk szépítésében soha ne vegyük félvállról a színek szerepének jelentőségét!
Horváth Tamás 2024.
Szerző: Horváth Tamás
Kövess minket a Facebookon
Facebook