
A vörös szín a közigazgatás nyelvén „megállj”-t jeéent az egész világon, ahol a forgalmat színes közlekedési lámpák segítségével irányítják. A tudomány azonban megállapította, hogy ez a szín éppen ellenkezőleg arra ösztönöz, hogy ne álljunk meg, sőt, hogy gyorsabban haladjunk, mint azelőtt.
Egy ismert amerikai fociedző nem hiába mázoltatta vörösre annak az öltözőnek a falait, ahol csapatával megbeszéli, hogy az egyes mérkőzéseket milyen taktika, haditervek szerint kell majd lejátszani. Csapata a szezonban szárnyakra kapott a vörös falak közt és még az évben megnyerte a bajnokságot.
A nemzetközi munkásmozgalom sem választotta véletlenül színének a vöröset. Vezetőik az ilyen színű lobogó alatt tudták a legjobban mozgósítani és harcra buzdítani az eszme elvakult aktivistáit.
Hasonló életérzést és aktivitást váltottak ki a kor nyilvánosházainak látogatóiból is a szalonok falainak vörös kárpitjai és a helyiségek megvilágításának vörös fényei. (piros-lámpás házak)
Napjaink tízezreket vonzó koncertjeinek színpadvilágításának is hasonló hangulatkeltés a célja.
Azóta persze a vizsgálatok már egészen pontosan megállapították, hogy a vörös szín sokkal erősebb hatást fejt ki az ember aktivitására, mint bármely más szín.
Így például, ha a megszokott úgynevezett,,fehér” fény mellett az erőkifejtés 23 ,,munkaegységgel” egyenlő, akkor a kéknél már 24 – a zöldnél 28 – a narancsszínnél 35 -, míg a skarlátvörösnél 42 munkaegység lesz. (viszonyszámok)
Ez azt jelenti, hogy a vörös fény szinte kétszer olyan erősen inspirálja az erőkifejtést, mint a fehér. Hogy aztán a vörös fény eltúlzott aalkalmazása nagyon rontja a szemet s ennek következtében erősen fáraszt, az már más kérdés.
Mindezek ellenére a vörös szín és árnyalatainak mértéktartó, helyes arányban megválasztott használata a lakberendezésben, a kontinentális éghajlat fényszegény hónapait figyelembe véve, nem csak, hogy ajánlott, de kívánatos is. A depresszióra, hajlamos, kedvtelenségben és gyakori fáradékonyságban szenvedők otthonának hangulatfokozásra a vörös szín s fehérrel, sárgával, zölddel, feketével tört árnyalatai bátran javasolhatók.
(rózsaszín – narancssárga – barna – bordó) sötétebb és világosabb árnyalataikban is.
Köszönöm a figyelmüket:
Szerző: Tamás Horváth
Kövess minket a Facebookon
Facebook