
Fiatal párként, ha épp lakásmegoldáson gondolkoztok, és van lehetőségetek a szülői ház padlásterének beépítésére, ne habozzatok! Egy jól megtervezett tetőtér-beépítés nemcsak anyagilag előnyös, hanem egyben otthonos és személyre szabott megoldást is nyújt.
Lakáshoz jutni sosem volt könnyű, és ma sem az. Ám, ha mégis sikerül, az otthonunk nemcsak négy fal és egy tető lesz, hanem egy olyan hely, ahol igazán jól érezzük magunkat. Ahol pihenhetünk, barátokat hívhatunk, és ahonnan reggelente útnak indulunk. Sokan nem is gondolnák, de egy régi ház padlástere is tökéletes lehet otthonnak – persze csak ha megfelelően van megtervezve és kialakítva.
Hogyan kezdjél hozzá? Olvasd el és megtudod.
Első lépés: nézzük meg, milyen szerkezetre épült a padlás! Ha van egy stabil, szilárd födém, akkor már jó úton járunk, mert így gond nélkül kialakíthatók vizes helyiségek (fürdőszoba, WC, konyha). Ha viszont fafödém van, akkor már trükkösebb a helyzet, mert utólag kell megerősíteni, és a megfelelő szigetelés nélkül nem lesz megoldható a vízelvezetés.
És itt jön a következő nagy kérdés: ha nincs megfelelő födém, akkor belefér-e a költségvetésbe egy teljes szerkezeti átalakítás? Ha nem, akkor sajnos el kell engedni az álmokat, mert lakhatási engedélyt sem fogunk kapni – márpedig hitel vagy támogatás nélkül sokszor nehéz belevágni egy ilyen projektbe.
Milyen kihívásokkal számoljunk?
Nem mindig olyan egyszerű a dolog, hogy “csak berendezzük a padlást”. Néha a rendelkezésre álló tér túl kicsi, vagy az épület szerkezete nem megfelelő. Előfordulhat, hogy az egész tetőt el kell bontani és újat kell építeni – ez pedig nemcsak drága, hanem hosszadalmas is.
Ha fafödémet bontunk, az alsó szinten is lehetnek kellemetlenségek: sérülhetnek a falak, a burkolatok és az elektromos vezetékek. Ha viszont sikerül megőrizni a régi szerkezetet, akkor érdemes azt beépíteni az új födém alátámasztásába – így nemcsak pénzt, hanem energiát is spórolhatunk.
Hogyan lehet komfortos a tetőtér?
Ha minden műszaki akadály elhárult, jöhet a kényelem! Egy tetőtéri lakás nyáron könnyen felforrósodhat, télen pedig hamar kihűlhet, ha nem figyelünk oda a megfelelő szigetelésre és szellőzésre. Ha új tetőt építünk, akkor ezt már eleve belekalkulálhatjuk, de ha a régi tetőszerkezetet szeretnénk megtartani, akkor különösen körültekintően kell eljárni.
A tetőfedés is kulcsfontosságú. Régen sok helyen szalagcserép fedést alkalmaztak alátétfólia nélkül, ami egy üres padlástér esetén nem gond, de ha beépítjük, akkor könnyen beázhat. Ezért érdemes modern, zárt rendszerű cserepeket és alátétfóliát használni, amelyek ellenállnak a szélsőséges időjárási körülményeknek is.
Ne vágj bele felelőtlenül!
Mielőtt belevágnál egy tetőtér-beépítésbe, mindenképpen konzultálj építésszel, statikussal és faanyagvédelmi szakértővel! Emellett a helyi építési hatóságnál is érdemes tájékozódni, hogy milyen engedélyek szükségesek. Ezek a lépések nemcsak a biztonságodat szolgálják, hanem a pénztárcádat is kímélik hosszú távon.
Ha minden adott, egy tetőtérből is varázsolhatsz olyan otthont, ahol igazán jól érezheted magad! Csak tervezd meg alaposan, és ne spórolj a szakértők véleményén – hidd el, megéri!
Egy kis kedv csináló:
Milyen támogatások érhetők el fiatal pároknak?
Ha most vágnál bele az építkezésbe vagy felújításba, érdemes utánanézni a különböző állami és banki támogatásoknak. A fiatal párok számára elérhető lehet például a CSOK (Családi Otthonteremtési Kedvezmény), amely vissza nem térítendő támogatást biztosít, ha gyermeket vállaltok vagy már van gyermeketek. Emellett kedvezményes kamatozású hitelt is igényelhettek, például a babaváró hitelt, amely szabad felhasználású és akár lakáscélra is fordítható. Érdemes tájékozódni az otthonfelújítási támogatásokról és az energiatakarékos megoldásokat ösztönző programokról is, mert ezek hosszú távon komoly megtakarítást jelenthetnek. Kérdezz meg egy pénzügyi szakértőt vagy banki tanácsadót, hogy a helyzetedhez legjobban illő lehetőségeket kihasználhasd!
Szerző: Tamás Horváth
Kövess minket a Facebookon
Facebook