Lakáshoz jutás semelyik korban sem volt egyszerű feladat. De azok a nehézségek, melyek egy lakás megszerzésével, építésével járnak az otthon szeretetét és megbecsülését is magukkal hozzák. Amit megszereztem, amit felépítettem, az nem csupán egy falakkal körülhatárolt, az időjárási viszonyoktól megvédő zárt tér, hanem az otthonom lesz. Az otthonom, ahol megpihenek, kikapcsolódok, ahová családot alapítok, ahonnan regelenként munkába megyek, ahol szeretteim várna, amikor fáradtan hazaérkezem. Ilyen csodás otthont lehet kialakítani akár még egy régi építésű ház padlásterében is.
Fontos kérdés, hogy a lakás céljára kiválasztott padlástér szilárd födémre épült-e vagy sem. Ha igen, nem jelent gondot a szennyvízelvezetés s így egy vizes helyiség kialakítása sem.
Régi házaknál a legtöbb esetben fafödémre épült a tetőtér. Ilyenkor utólag szilárd födémmel és gondos teknőszigeteléssel ellátni a padlásteret. Ellenkező esetben nem lehetséges semmilyen vizesblokknak a kiépítése. Ez utóbbi megoldás, ha lakhatási engedélyt is szeretnénk kérni a beépített területre vizesblokk– konyha, fürdőszoba, WC hiányában nem fog sikerülni. ( Lakhatási engedély nélkül min csen banki hitel.)
Előfordulhat, hogy nem elegendő a rendelkezésünkre álló padlás területe, illetve rossz állapotú a fafödém, vagy a tetőtérbe vezető lépcső kialakítása nehézségbe ütközik. Ez esetben nem kerülhetjük el a tető elbontását és egy új tető építését.
Éppen ezért, ha tetőtér beépítéssel szeretnénk megoldani a lakásproblémánkat, azt ajánlanám, hogy gondoljuk, át mielőtt hozzákezdenénk. Ne döntsünk elhamarkodva. s főleg ne szakemberek tanácsa nélkül. A szakértői költség minden ilyen estben megtérülő befektetés. A fafödém elbontása azon kívül, hogy sok problémát okozhat, még sokba is kerül.
A lenti lakószinten például jelentősen károsodhatnak a burkolatok, sérülhetnek a válaszfalak, megrongálódhatnak a födémben lévő elektromos vezetékek. Amennyiben nincsen kényszer, lehetőleg őrizzük meg a régi fafödémet és használjuk fel, az új építendő könnyített betonfödémhez zsaluzatként.
A fa későbbi károsodásának megelőzése érdekében az új beton és a régi fagerendás födém közötti rész kiszellőztetéséről nem szabad megfeledkezni!
Egy új vasbeton lemezfödém már minden esetben alkalmas lesz bármilyen tetőtéri lakás kialakítására. Ha lehetséges, célszerű a tetőtérben úgy nevezett térdfalas megoldást alkalmazni. Ez esetben nagyobb kihasználható alapterülettel számolhatunk.
Új korszerű réteg-felépítésű tető esetében sem a hőszigetelés, sem, megfelelő átszellőzés nem jelenthet gondot. A meglévő. és megmaradó tetőszerkezetnél mindezek nehezen, csak komoly költségekkel valósítható meg. Gondatlan munka, esetleg a szakszerűtlen tervek következtében a tetőtéri lakásunk nyáron elviselhetetlenül meleg, míg a téli hidegben szinte lakhatatlan lesz.
Fontos kérdés még, hogy milyen legyen az új tetőn a héjazat anyaga?
Az üres padlástereknél régebben gyakran használtak szalagcserép fedést, alátétfólia nélkül. Ez a cserépfajta két oldalán zár, azonban, ha nem megfelelő a cserepek átfedése könnyen befolyhat köztük a csapadék.
Egy üres padlástérnél a javítása nem okoz gondot, de már egy beépített padlástérnél igen. Ezért héjazatnak mindenképpen négy oldalon záródó cserepet, megfelelő cserépléceket és alátétfóliát célszerű használni. Amikor a tetőnk héjazatának anyagát megválasztjuk, mindig vegyük figyelembe az időállóságát. A mai szélsőséges időjárásnak is ellen kell, tudjon állni. (erős hőingadozás, fagy)
A tetőtér beépítése előtt célszerű építész, statikus, faanyagvédelmi szakértő véleményét kikérni, de ne feledkezzünk meg az építésügyi hatóság engedélyéről sem. A helyi építési hatóság minden esetben tájékoztatást ad, hogy a kiválasztott padlástér beépítéséhez, valamint a lakhatási engedély megszerzéséhez milyen engedélyek beszerzése szükségesek.
Berey Anna
Szerző: Tamás Horváth
Kövess minket a Facebookon
Facebook