A levegő folyamatos frissítéshez minden növény, így a gyep is hozzájárul. 230 m2 pázsitfelület annyi oxigént termel, amennyit egy négytagú család használ fel lélegzésre, ezért aki teheti, telepítsen minél nagyobb területen gyepet.
A zöld szín, mint tudjuk nyugtató hatású, következésképpen bármekkora egybefüggő gyepfelületnek már a látványa is alkalmas a napi elszenvedett stresszes hatás levezetésére, zaklatott idegállapotunk megnyugtatására.
Mindazoknak, akik már telepítettek füvet és mind azoknak, akik ezután fognak telepíteni, igyekszem segítséget nyújtani néhány tanáccsal:
- A gyep ápolása teljesen gépesíthető, ezért más kerti kultúrákkal szemben a legkevésbé munkaigényes feladat. Nagyobb gyepfelület hatásosabb, mint a kisebb. Könnyebb karbantartani.
- Telepítésnél mindjárt gondoljunk a fűnyírásra! A gép számára leküzdhetetlen akadályokat, lehetőleg ne tervezzünk a kertünkbe! Gondolok itt: magas útszegélyekre és járdákra, rögzített mű- és dísztárgyakra, földre lógó ágú dísznövényekre vagy sporteszközökre. Nem tilos ezek telepítése, de meglétük feltétlen többletmunkát igényel.
- Kerítés és házfal előtt mindig hagyjunk olyan átmenetet, amelyik a síkból nem emelkedik ki. Ez lehet zúzott kővel felszórt keskeny úttükör, bármi8lyen szilárd burkolat. (Min: 40 cm. széles.)
- A szép gyepfelület csak komoly talaj-előkészítéssel érhető el. A füvesítendő felület tereprendezése, megtisztítása mindennemű törmeléktől, gyomtalanítás, mély ásás, szervestrágyázás, porhanyítás és a hengerezés ezek mind elengedhetetlen munkák.
- Fűvel bevetett lejtő soha ne legyen túl meredek, mert annak nyírása balesetveszélyes!
- Előkészítési munkák után legalább két hétig hagyjuk a talajt ülepedni, hagyjuk, hogy a visszamaradt gyomok tövei kihajtsanak. Gyomlálás után már bátran elvethetjük a kiválasztott fűmagkeveréket.
- A magkeveréket megbízható helyről vásároljunk!
- A szavatosság dátumát feltétlen ellenőrizzük!
- Éléslevelű fűmagot soha ne vessünk, mert mezítláb sérülést okozhat. Különben minden hiedelemmel szemben a gyepnek a rendszeres taposás inkább használ, mint árt.
- Vethetünk gyorsan növekedő fűféléket, de ezek ritkább felületet adnak, és ezért gyakrabban kell vágni. A lassabban, lustábban növekedő fajták tömörebbek és kevésbé igénylik a nyírást.
- Árnyékolt kertbe árnyéktűrő fajtákat vessünk, vagy az ilyen területeket ne is füvesítsük! (Ez esetben, gyeppótló növényekkel zöldítünk, pl.: árnyliliom fajokkal.)
- Gyepet március-áprilisban, vagy augusztus-szeptember hónapokban telepítsünk, mert a száraz, meleg földben még gyakori öntözés mellett sem biztos a magvak kikelése.
- Fűmagot az előírás szerinti sűrűségben szabad csak elvetni (m2/40-50. 000 mag) mert különben csak tar, vagy foltos felület lesz a munkánk végeredménye.
- Vetés után a magvakat mindig hengereljük be és tartsuk egyenletesen nedvesen a bevetett felületet!
- 8-10 cm magas füvet már nyírni kell, de az első nyírásnál soha ne kurtítsuk felénél rövidebbre a fűszálakat!
- Nyírás után bőséges esőztető öntözés szükséges.
- Idősebb gyepeket tavasszal indító, nitrogén műtrágyával serkentjük növekedésre, míg októberben vékony rétegben szervestrágyázással készítjük elő a téli pihenésre.
- A lenyírt nyesedéket komposztáljuk vagy más növények tövére, szórhatjuk takarásnak.
- A gyomokat rendszeres nyírással vagy acatolással (kiszúrással) távolítsuk el!
- Mérgeket soha se használjunk házi kertbe, kis kertbe!
- Az első nyírás után csökkentsük fokozatosan a fű magasságát, de július és augusztus hónapokban ismét engedjük magasabbra nőni, úgy a felére.
- Nyáron lehetőleg csak borús napokon vágjuk a gyepünket.
- A gyepet rendszeresen szellőztessük, fogasoljuk! Ez a munka az elhalt részek eltávolításából áll. Erre a célra kézi és gépi szerszámot külön célszerű vásárolni, ugyanis fárasztó és nehéz fizikai munka.
- A pázsit károsító gyomnövényei a százszorszép és a gyermekláncfű. Ezeket a gyomokat tőből szúrjuk ki a megjelenésük pillanatában!
- Kipusztult foltokat (hófolt, mely tavasszal jelentkezik, vagy gyermekláncfű kopár helyét) gyeptéglával könnyen pótolhatjuk.
- Teleltetés előtt a füvet még egyszer nyírjuk meg október végén!
- Hóval fedett fűre soha ne lépjünk rá, mert az a megtömörödött hó alatt könnyen megfulladhat és megfagyhat!
Az ápolt gyep vegetációs időszakban az otthonunk szerves, de talán a legszebb, legmutatósabb része. Látványát, hangulatát fokozhatjuk, ha a fű közé hagymás dísznövényeket, például: krókuszt, törpetulipánt, Puskin virágot ültetünk. A fűnyírást a hagymás növények visszahúzódásáig nélkülözzük!
Szerző: Horváth Tamás
Kövess minket a Facebookon
Facebook