
Lehet gyümölcsfák nélkül is kertet építeni, de nem érdemes.Egy kis gyümölcsöskert telepítése remek döntés, különösen akkor, ha a családban több gyerek is van. A saját termesztésű gyümölcs nemcsak egészséges és vegyszermentes, de ízletesebb is mint a bolti. Ha csak néhány fa ültetésére van helyünk, akkor érdemes olyan gyümölcsfákat választani, amelyek bő termést hoznak, ellenállóak, és a gyerekek is szívesen fogyasztják termésüket.
Ilyenek lehetnek például az alma, a körte, a szilva és a cseresznye, mert ezek változatos ízvilágot kínálnak, és eltérő érési idővel hosszabb ideig biztosítják a friss gyümölcsöt. Fontos, hogy a gyümölcsfákat és bokrokat csak ellenőrzött helyről, jegyzett faiskolákból szerezzük be, így biztosak lehetünk abban, hogy egészséges, betegségektől és kártevőktől mentes növényeket ültetünk a kertünkbe.
A gyümölcsfák gondozása évszakonként eltérő feladatokat igényel.
Tavasszal a metszés az egyik legfontosabb teendő, hogy a fa erőteljesen növekedjen és bőséges termést hozzon. Ha nem értünk hozzá, érdemes szakembert megbízni, mert a helytelen metszés több kárt okozhat, mint hasznot. A kora tavaszi lemosó permetezés szintén fontos a kártevők és betegségek megelőzése érdekében – ehhez is kérhetünk segítséget kertápolásban jártas kisvállalkozóktól.
Nyáron a legfontosabb feladat az öntözés, különösen a nagy melegben és a termés érési időszakában, hogy a gyümölcsök lédúsak maradjanak. Száraz időben a talajtakarással (mulcsozással) csökkenthetjük a párolgást és megtarthatjuk a talaj nedvességét. A gazok visszaszorítására érdemes fűnyesedéket vagy szalmát teríteni a fák tövébe.
Ősszel elérkezik a betakarítás ideje, amikor a gyümölcsök nagy részét leszedjük és eltesszük télire, akár befőtt, akár lekvár formájában. Az elhullott beteg gyümölcsöket és fertőzött leveleket nem szabad komposztálni, mert azok tovább terjeszthetik a kórokozókat. Az egészséges növényi részeket azonban bátran a komposztba tehetjük. A komposztálót a kert árnyékos, bokorral takart sarkában érdemes elhelyezni, ahol nem tud kiszáradni.
Télen a fák nyugalmi állapotba kerülnek, ilyenkor a fagyvédelem a legfontosabb feladat, különösen a fiatal fák esetében, amelyeket érdemes takarással vagy törzsvédelemmel óvni a hidegtől. Ha keményebb fagyok várhatók, a törzsre meszelést vagy takarást is alkalmazhatunk, hogy megóvjuk a fát a repedezéstől. A tél végi időszakban már előkészíthetjük a metszőollót, hogy tavasszal ismét egészséges és bőséges termésű gyümölcsfák köszönthessenek minket a kertben.
Szántó János – kertész – Békéscsaba – 2025.
Szerző: Tamás Horváth
Kövess minket a Facebookon
Facebook