Lassan elköszön az indián nyár. Csábító lehet ilyenkor, hogy bezárjuk a kertkaput és nekifogjunk a karácsonyi ünnepek tervezgetésének. Ám, ha azt szeretnénk, hogy a tavasz újbóli beköszöntével majd kevesebb és könnyebb dolgunk legyen a kertben, hagyjuk azt a kaput egy kicsit még békén!
Mire gondolok?
Igyekszem röviden összefoglalni.
- A talaj gyomtalanítása, trágyázása
Veteményeskertet, magas ágyást, virágos – és gyümölcsöskertet most tél előtt kell végleg kigyomlálni. A termés betakarítása után az elfonnyadt növényszárakat, hullott gyümölcsöket is most kell eltávolítani. A téli csapadékból keletkező víz jobb hasznosításának érdekében kertünk talajt a fagyok beálltáig még feláshatjuk.
Fontos megjegyezni, hogy a gyomnövények maradványait soha ne dobjuk a komposztba, ugyanis ezeknek a magja, gyökere tavasszal újra kihajtatnak.
Az őszi kerti munkákhoz- a virágos- vagy veteményeskert trágyázása, vagy komposzttal való dúsítása is hozzátartozik.
- Az évelők visszavágása
A fagy beálltáig az évelő növényeket, bár már kevesebbszer, mint nyáron, de rendszeresen locsoljuk. A lágyszárú évelőket 5-10 centire vágjuk vissza, ezzel megakadályozzuk, hogy a téli hideg és szeles éjszakákon a gyökereik lefagyjanak.
Fásszárú cserjéket fákat is most kell visszametszeni. Ügyeljünk arra, hogy erre acélra megfelelő ágvágó ollót, fűrészt használjuk. Egészséges ágaprítékot, valamint minden más levágott növényrészt is érdemes komposztálni.
A talaj menti fagyok beköszöntével a fagytűrő növények tövét kupacoljuk fel múlcs- és komposzt keverékével!
- A növények átteleltetése
A tavasszal virágzó hagymásokat is most kell elültetni. Szabály, hogy a hagyma átmérőjének minimum kétszeresét meghaladó mélységbe kerüljenek a hagymák elduggatásra. A tulipán, hóvirág, kuszkusz, nárcisz és még számos más hagymás virág igénylik a jól trágyázott, jó vízelvezető talajt, ezért duggatásuk előtt – zsákos kiszerelésben megvásárolhatók – a talajukat érett marhatrágyával, granulátummal dúsítjuk.
A virágoskertünket célszerű előre megtervezni. Megtervezett alakzatban a virágzó hagymások és gumósok, természetesen ügyelve arra, hogy egymás takarásába ne kerüljenek – igazán pompázatos díszei lesznek a tavaszi kertnek.
Hagymásokat Cserépbe is ültethetünk. Verandán nem túl meleg, de napos világos helyen, rendszeres öntözés mellett, az otthonunkban a karácsonyi ünnepekre vagy az év elejére virágos díszei lehetnek otthonunknak.
Nem csak a virágzó hagymákat, de a dughagymát és a fokhagymát is elvethetjük most, így már a tavasz legelején friss termést takaríthatunk be.
Vannak ugyanakkor olyan évelő hagymák, mint például a dáliák vagy a Kálák, amelyek a hideg éghajlaton nem élik túl a telet. Ezeket a hagymafajtákat óvatosan távolítsuk el a földből, és tároljuk biztonságos, sötét, száraz helyen. Kora tavasszal fagyok elmúltával visszaültethetjük kijelölt helyükre.
A dézsás növényeket, amelyek nem bírják a hideget – tipikusan ilyen a leander – vigyük világos, fagymentes helyre. Dézsájukat helyezzük fadeszkára A földjüket időnkét, hogy ki ne száradjanak ne felejtsük el langyos vízzel belocsolni!
- A kerti eszközök megtisztítása
Bár a legtöbb kertész tudja, hogy a szerszámokat egész évben érdemes tisztán tartani, az aktív kertészkedés idején nehéz ezt a feladatot teljesíteni. Az ősz remek alkalom arra, hogy némi figyelmet fordítsunk az eszközeink karbantartására.
A slagból figyelmesen távolítsuk el a vizet, mert a tél során a fagytól károsodhat.
Kapát, lapátot egy kézi reszelővel megélezhetjük, hogy ezzel tavasszal már ne kelljen már bajlódjunk. A metszőolló, a fűnyíró késének élezését lehetőleg bízzuk szakemberre. Mindezzel végeztünk szerszámaink fémes felületéit kenjük le gépolajjal!
- Legyen télen is állatbarát a kert
A kert élővilágában számos hasznos állatot is találunk, akiknek sokat segíthetünk a hideg idő átvészelésében. Az elhullott növényrészekből, száraz levelekből rakott halmok búvóhelyül szolgálhatnak a hasznos rovaroknak az áttelelésük során. Nézzük meg, hogy a tavalyi madáretetők még használhatók, vagy szerezzünk be újakat Ezeket a kihelyezésük előtt töltsük fel magvakkal és faggyús, boltban készen vásárolható golyókkal.
Figyelem!
Madáretetőinket, a magvak fogyását figyelve, rendszeresen után kell tölteni! Ellenkező esetben, az etetőanyag hiányában, a már jó ellátáshoz szoktatott madaraink éhen pusztulhatnak.
Az ünnepek utáni hideg napokat Töltsük hasznosan! Tervezzük meg a tavaszi kertet, és készítsünk ütemezést, hogy mit, mikor és hova ültessünk. Így elegendő időnk marad a vetőmagok, cserjék, fák és a hiányzó kertészeti eszközök beszerzésére.
Strassz Gyöngyi – keret-park építő és tervező
Szerző: Horváth Tamás
Kövess minket a Facebookon
Facebook