Az utóbbi években a kertkultúra fejlődésével megnőtt a kereslet a különleges zöldségfélék: csilipaprikák, koktélparadicsomok, salátafélék, valamint a fűszernövények közül a lestyán, a kapor és a bazsalikom számos fajtája iránt.
Kezdő kertészeknek a könnyen termeszthető zöldségfélék – tök, saláta, cukkini, uborka, retek, zöldborsó, zöldbab – termesztése ajánlott.
A hobbicélú vetőmagokat a hagyományos gazda- és kertészeti boltokból érdemes beszerezni.
A tasakos vetőmag, természetesen az érvényességi idején belül, csak megfelelő tárolási körülmények között őrzi meg csírázóképességét. Felhasználásig száraz, hűvös körülmények között kell tárolni. Magas páratartalmú, dohos helyiségben nem célszerű a megvásárolt vetőmag tasakokat tárolni.
A klímaváltozás hatásai a hobbikerteket is megviselik. A szélsőséges hőmérsékleti ingadozások komoly kihívást jelentenek a kertészkedőknek. A kertekben alkalmazott víztakarékos megoldások, mint a csepegtető öntözőrendszer kiépítése, vagy az esővízgyűjtés, talaj- és növénytakarás lehet a megoldás.
Az éghajlatváltozás új kártevőket és növénybetegségeket hozott a kertekbe. A spanyol csupasz csiga például a tavalyi évben okozott komoly károkat. A rendszeres növényellenőrzés és a biológiai védekezés segíthet a káros hatások elkerülésében.
Kedvező lenne, ha a házi kerti zöldségtermesztés ismét népszerűbb lenne.
A vegyszermentes, környezetkímélő termesztés az egészséges táplálkozásunk alapja. A kertészkedés lehetővé teszi, hogy a hétköznapi dolgainkról és gondjainkról megfeledkezzünk. Agyonszabályozott életünkből talán az alkotó munka az, ami a leginkább hiányzik.
A hobbikerti munka a kreativitásunk kihasználása mellett pótolja a rendszeres és változatos testmozgást.
Márton Ferenc – VSZT
Szerző: Horváth Tamás
Kövess minket a Facebookon
Facebook